Please read the following attachment for the 2019-2020 CEA RALEIGH tryout information!

Cheer_Extreme_Tryout_Packet_2019-2020 2

 

2019 STUNT EVALUATION DATE AND TIMES FOR CEA RALEIGH!

Abdelhakim Madiha TUESDAY 7:30-9:30
Adams Maddy WEDNESDAY 7:30-9:30
Ahrens Sydney TUESDAY 6:00-7:30
Aldershof Jenna MONDAY 6:00-7:30
Allen Adiyah MONDAY 7:30-9:00 THURSDAY 7:30-9:00
Allen Sariyah TUESDAY 6:00-7:30 THURSDAY 6:00-7:30
Allen Seynia THURSDAY 7:30-9:00 THURSDAY 6:00-7:30
Allensworth Dakota THURSDAY 6:00-7:00
Allensworth Raylin THURSDAY 6:00-7:30
Allensworth Rianna TUESDAY 6:00-7:30
Alyssa Giovanielli THURSDAY 7:30-9:30
Amend Kate MONDAY 7:30-9:15
Andrews Maddy WEDNESDAY 5:45-7:30
Appel Danielle THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15
Apple Lily TUESDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 7:30-9:00 TUESDAY 6:00-7:30
Arsenault Olivia MONDAY 7:30-9:15
Bailey Chloe THURSDAY 6:00-7:30
Bailey Navi THURSDAY 6:00-7:30
Bailey Selah WEDNESDAY 7:30-9:00
Barbour Avery WEDNESDAY 7:30-9:00
Barbour Mackenzie WEDNESDAY 7:30-9:30
Bastek Claire MONDAY 6:00-7:30
Bennett Mackenzie MONDAY 7:30-9:15
Bilski Grace WEDNESDAY 5:45-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Bilski Lexi WEDNESDAY 7:30-9:30
Blackmon Madilyn TUESDAY 6:00-7:30
Blain Mya WEDNESDAY 7:30-9:00
Bohnert Emma WEDNESDAY 7:30-9:00
Bowman Taylor TUESDAY 6:00-7:30
Braswell Skyylar TUESDAY 7:30-9:30 WEDNESDAY 7:30-9:30
Brewington Kiera MONDAY 7:30-9:15 TUESDAY 7:30-9:00
Brooks Kayla WEDNESDAY 5:45-7:30 TUESDAY 6:00-7:30
Brooks Kayla WEDNESDAY 5:45-7:30 TUESDAY 6:00-7:30
Brooks Ricquan TUESDAY 7:30-9:30
Browde Faith TUESDAY 6:00-7:30
Brown Nyla THURSDAY 7:30-9:00
Burbee Kaylee WEDNESDAY 7:30-9:00
Burgess Alyssa TUESDAY 7:30-9:30
Burnette Madisyn WEDNESDAY 7:30-9:30 THURSDAY 7:30-9:30
Burns Kori THURSDAY 6:00-7:00
Caldwell Amanda THURSDAY 7:30-9:30
Calhoun Lydia MONDAY 7:30-9:00
Calloway Tajirah THURSDAY 7:30-9:30
Calton Samantha THURSDAY 7:30-9:00
Canady Reagan TUESDAY 7:30-9:30
Cardinell Katie THURSDAY 6:00-7:00
Carter Allison TUESDAY 7:30-9:30 THURSDAY 7:30-9:30
Carter Angel TUESDAY 7:30-9:00
Carter Madi WEDNESDAY 5:45-7:30
Carter Marley THURSDAY 6:00-7:30
Cathell Bella WEDNESDAY 7:30-9:00
Cathell Penelope MONDAY 6:00-7:30
Cathell Valentina TUESDAY 6:00-7:30
Cauthren Mahalee WEDNESDAY 5:45-7:30
Clark April TUESDAY 7:30-9:00
Clemens Kylie TUESDAY 6:00-7:30
Cline Mae WEDNESDAY 5:45-7:30
Coelho Emily THURSDAY 7:30-9:00
Cokley Tabitha THURSDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 7:30-9:00 TUESDAY 6:00-7:30
Cokley Tessa TUESDAY 7:30-9:30
Cooley Olivia WEDNESDAY 7:30-9:00 MONDAY 6:00-7:30
Cooper Sarah TUESDAY 7:30-9:30
Corbett Essie WEDNESDAY 7:30-9:00
Corbett Louise MONDAY 7:30-9:15 TUESDAY 6:00-7:30
Cornthwaite Bella THURSDAY 7:30-9:30
Cornthwaite Carrington WEDNESDAY 7:30-9:00
Costello William MONDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Cox A’Nya TUESDAY 6:00-7:30
Cox Ava MONDAY 6:00-7:30
Cox Kiara TUESDAY 7:30-9:00
Cox Lilly MONDAY 6:00-7:30
Cozart Kelsey WEDNESDAY 7:30-9:00
Criscuola Ava THURSDAY 7:30-9:00
Crist Daphne WEDNESDAY 5:45-7:30
Crocker Abigail MONDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Crocker Abigail WEDNESDAY 7:30-9:00
Crosland Amber THURSDAY 6:00-7:30
Cueto Gabriella MONDAY 7:30-9:00
Cuilla Riley THURSDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 6:00-7:30
Curran Karisa THURSDAY 7:30-9:00
Daugherty Jameson MONDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Daugherty Kaylee WEDNESDAY 6:00-7:30
David Kennedi THURSDAY 6:00-7:30
David Kiersten WEDNESDAY 7:30-9:30
Davis Laiken WEDNESDAY 5:45-7:30
Day Caroline WEDNESDAY 7:30-9:00
Day Lauren MONDAY 6:00-7:30
Delp Claire WEDNESDAY 5:45-7:30 TUESDAY 6:00-7:30
Delp Lydia MONDAY 6:00-7:30 MONDAY 7:30-9:15
Dempsey Jenna MONDAY 7:30-9:00
deVente Salem MONDAY 6:00-7:30 THURSDAY 7:30-9:00
Dietrich Gianna THURSDAY 7:30-9:00
DiMeo Collins TUESDAY 6:00-7:30
Dorta Daniella THURSDAY 7:30-9:00
Dotson Te’Ana MONDAY 6:00-7:30 THURSDAY 6:00-7:30
Dotzlaf Gwyneth TUESDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Duffey Layne (Kellen) WEDNESDAY 7:30-9:00
Duguid Dylan TUESDAY 7:30-9:00
Dumas London TUESDAY 6:00-7:30
Dunn Janiaya MONDAY 7:30-9:15
Dunston Kaylei WEDNESDAY 7:30-9:30
Eads Everly THURSDAY 6:00-7:00
Eads Lily THURSDAY 6:00-7:30
Earnhardt Audrey THURSDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 6:00-7:30
Earnhardt Layla THURSDAY 6:00-7:30
Edwards Lilly TUESDAY 7:30-9:30 WEDNESDAY 7:30-9:30
Ellerbe Cayla MONDAY 7:30-9:00
Esposito Emily MONDAY 7:30-9:15
Fagley Lauren MONDAY 7:30-9:15
Faith Lauren THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15
Faris Samantha WEDNESDAY 5:45-7:30
Farmer Turner THURSDAY 6:00-7:30 THURSDAY 7:30-9:00
Feaster Shevill WEDNESDAY 7:30-9:30
Ferrell Haylee TUESDAY 6:00-7:30 THURSDAY 7:30-9:00
Ferriell Jordan THURSDAY 7:30-9:00
Flannery Ashlyn THURSDAY 6:00-7:30
Floyd Taylor THURSDAY 7:30-9:30
Floyd Taylor THURSDAY 7:30-9:30
Floyt Olivia THURSDAY 7:30-9:00
Flynt Liza MONDAY 6:00-7:30
Fontaine Taylor THURSDAY 7:30-9:30
Gainey Amaya TUESDAY 6:00-7:30
Gardner Aubrey WEDNESDAY 6:00-7:30
Gardner Emma THURSDAY 7:30-9:00
garrett shannon WEDNESDAY 7:30-9:30
Garrison Lily MONDAY 7:30-9:00
Garrison Valerie WEDNESDAY 6:00-7:30
Gerrell Macy TUESDAY 6:00-7:30
Ghiselin Madisyn WEDNESDAY 7:30-9:30 TUESDAY 7:30-9:30
Giangrosso Madison MONDAY 6:00-7:30
Gibson Sophia MONDAY 6:00-7:30
Gilbert Keygan THURSDAY 6:00-7:30
Goertz Kendall WEDNESDAY 7:30-9:00
Goguen Liberty TUESDAY 6:00-7:30 THURSDAY 6:00-7:30
Golden Remi TUESDAY 7:30-9:30
Goodwin Reagan THURSDAY 7:30-9:30
Goulet Sophia THURSDAY 7:30-9:00
Gower Abby MONDAY 6:00-7:30
Gower Logan MONDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:30
Gower Taylor TUESDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 5:45-7:30
Grantham Anna WEDNESDAY 5:45-7:30
Green Alex TUESDAY 7:30-9:30
Greenhaw Chloe THURSDAY 6:00-7:30
Hackney Kyela MONDAY 6:00-7:30
Hage Mimi THURSDAY 7:30-9:00
Hair Rebecca WEDNESDAY 6:00-7:30
Hamilton Alexis MONDAY 7:30-9:15
Hamm Anna WEDNESDAY 5:45-7:30
Hankins Lucy WEDNESDAY 6:00-7:30
Hanson Savannah THURSDAY 6:00-7:00
Hardy Carson TUESDAY 7:30-9:30
Harrer Karsen THURSDAY 6:00-7:30
Harrington Mark MONDAY 7:30-9:15
Harris Austin TUESDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 7:30-9:30
Harris Johanna THURSDAY 6:00-7:30
Harris Katie THURSDAY 7:30-9:00
Harris Liz THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 6:00-7:30
Harris Serenity WEDNESDAY 6:00-7:30 TUESDAY 6:00-7:30
Hartley Jamir TUESDAY 7:30-9:30
Harvey Duan TUESDAY 7:30-9:00
Hatfield Lanejia TUESDAY 6:00-7:30
Haywood Chloe WEDNESDAY 6:00-7:30 THURSDAY 6:00-7:30
Haywood Taliyah MONDAY 6:00-7:30
Helbling Heather WEDNESDAY 7:30-9:00
Helton Blakely THURSDAY 6:00-7:00
Henderson Kaden MONDAY 6:00-7:30
Henderson Sterling
Henrickson Chayse MONDAY 6:00-7:30
Heron Alyssa TUESDAY 7:30-9:30
Herrera Violet WEDNESDAY 6:00-7:30
Heye Cecily MONDAY 7:30-9:00
Hicks Lilly TUESDAY 7:30-9:00
Higginbotham Annika MONDAY 6:00-7:30 TUESDAY 7:30-9:30
Hill Delilah MONDAY 7:30-9:00
Hill Londynn THURSDAY 6:00-7:30
Hill Mackenzie TUESDAY 6:00-7:30
Hill Olivia MONDAY 7:30-9:15
Hill TaMya THURSDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Hines Liza THURSDAY 6:00-7:30
Hines Ty TUESDAY 7:30-9:30
Hodge Hannah WEDNESDAY 7:30-9:00 THURSDAY 7:30-9:00
Hodge Zoe WEDNESDAY 6:00-7:30
Hodges Sutton TUESDAY 7:30-9:30
Hodgson MarMar WEDNESDAY 7:30-9:00
Hoff Zoey WEDNESDAY 6:00-7:30 TUESDAY 6:00-7:30
Hoh Emmy THURSDAY 7:30-9:00 TUESDAY 6:00-7:30
Holmes Ginny MONDAY 7:30-9:00
Hopper Lauren WEDNESDAY 5:45-7:30
Horton Arden THURSDAY 7:30-9:00
Hummel Claire WEDNESDAY 7:30-9:30
Ineza Sophia MONDAY 7:30-9:15
Jackson Andre MONDAY 7:30-9:15 WEDNESDAY 7:30-9:00
Jackson Katie THURSDAY 7:30-9:00
Jackson Olivia WEDNESDAY 7:30-9:00
Jacobs Iya TUESDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 5:45-7:30
James Tori WEDNESDAY 7:30-9:00
Jarrett Hailey WEDNESDAY 6:00-7:30 THURSDAY 6:00-7:30
Joe Keianna WEDNESDAY 5:45-7:30
Johnson Bryanne MONDAY 6:00-7:30
Johnson Grace THURSDAY 7:30-9:30 WEDNESDAY 7:30-9:30
Johnson Jacqueline THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:00
Johnson Kaley MONDAY 7:30-9:15 TUESDAY 7:30-9:00
Jones Alexandra (Alex) WEDNESDAY 7:30-9:00
Jones Ana MONDAY 7:30-9:15
Jones Ashleigh MONDAY 7:30-9:15
Jones DaMya TUESDAY 6:00-7:30
Jones Jazmine WEDNESDAY 7:30-9:00
Jones Peyton WEDNESDAY 7:30-9:00
Joslin Madison THURSDAY 6:00-7:30
Kacvinsky Alexia WEDNESDAY 5:45-7:30 TUESDAY 7:30-9:00
Kandl Quinn THURSDAY 7:30-9:00
Kane Mattea MONDAY 6:00-7:30
Kariuki Jessica MONDAY 7:30-9:00
Kase Jenny WEDNESDAY 5:45-7:30
Kazmer Katie WEDNESDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15
Kea Ariez TUESDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15
Kellman Alyson THURSDAY 6:00-7:30 MONDAY 6:00-7:30
Kelly Raiah TUESDAY 6:00-7:30
Kerns Olivia TUESDAY 7:30-9:30 THURSDAY 7:30-9:30
Kerns Ollie THURSDAY 7:30-9:30 TUESDAY 7:30-9:30
Khani Sophia MONDAY 7:30-9:15
Killian Alana TUESDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15
King Avery Anne THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:00
Kleu Kristi TUESDAY 7:30-9:30 THURSDAY 7:30-9:30
Lamb Jamariah MONDAY 7:30-9:15 TUESDAY 6:00-7:30
Lane Kennedi THURSDAY 7:30-9:00
Lane Zoe MONDAY 6:00-7:30
Langley Beth WEDNESDAY 7:30-9:00
Lansdown Eva WEDNESDAY 7:30-9:00 THURSDAY 7:30-9:00
Laramore Madison THURSDAY 6:00-7:30 TUESDAY 6:00-7:30
Larson Olivia THURSDAY 6:00-7:30
Laster Caroline WEDNESDAY 7:30-9:00
Latham Kallie MONDAY 6:00-7:30
Latino Kamryn WEDNESDAY 7:30-9:00
Lawhorne Emerson TUESDAY 7:30-9:30 WEDNESDAY 5:45-7:30
Lehmann Scottlyn WEDNESDAY 7:30-9:00 TUESDAY 7:30-9:00
Leonard Layla WEDNESDAY 7:30-9:00 TUESDAY 6:00-7:30
Leonard Matthew TUESDAY 7:30-9:30
Lewis Lorelei MONDAY 7:30-9:15 TUESDAY 6:00-7:30
Libbus Samira WEDNESDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 5:45-7:30 THURSDAY 7:30-9:00
Locklear Abby THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:00
London Lauren MONDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 5:45-7:30
Long Jaya TUESDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15
Lovelace Olivia TUESDAY 6:00-7:30
Lowery Terrel WEDNESDAY 7:30-9:30
Lundy Sadler MONDAY 7:30-9:15
Maas Lily THURSDAY 6:00-7:30 MONDAY 7:30-9:15
Macchiarulo Gianna THURSDAY 7:30-9:30
MacGabhann Sarah TUESDAY 6:00-7:30
Machold Brielle MONDAY 6:00-7:30
Mallberg Meagan MONDAY 7:30-9:15 TUESDAY 7:30-9:00
Maloch Michelle MONDAY 6:00-7:30
Marchetta Ava THURSDAY 7:30-9:00
Marks Ava WEDNESDAY 7:30-9:00
Martin Makayla WEDNESDAY 7:30-9:00
Martinez Alyssa WEDNESDAY 7:30-9:00
Massey Chloe TUESDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15
Maurer Josie THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:00
Maye Kaidan TUESDAY 6:00-7:30
Mcallister J’Niah TUESDAY 6:00-7:30
McCarthy Ava TUESDAY 6:00-7:30
McDowell Madyson THURSDAY 7:30-9:00
McGhee Autumn MONDAY 7:30-9:00
McGrath Maddy WEDNESDAY 5:45-7:30
McKinnie Mya WEDNESDAY 7:30-9:30 WEDNESDAY 5:45-7:30
McPhail Hayley WEDNESDAY 7:30-9:30 WEDNESDAY 5:45-7:30
Medina Alyssa TUESDAY 6:00-7:30
Melvin Lauren WEDNESDAY 7:30-9:00 THURSDAY 7:30-9:00
Merola Ava WEDNESDAY 7:30-9:00
Merritt Katelyn THURSDAY 7:30-9:30
Migdal Zoe THURSDAY 7:30-9:00
Miller Ella Ryan WEDNESDAY 5:45-7:30
Miller EllaRyan WEDNESDAY 5:45-7:30
Miller Tomera TUESDAY 6:00-7:30 THURSDAY 7:30-9:00
Minor Calli TUESDAY 7:30-9:30
Mongone Makenzi MONDAY 7:30-9:15 WEDNESDAY 7:30-9:00
Monterrey Sofia THURSDAY 7:30-9:00 TUESDAY 7:30-9:00
Monterrey Sofia
Morrone Savannah THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:00
Moseley Mariah THURSDAY 6:00-7:00
Mosley Angel MONDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Moss Bella THURSDAY 6:00-7:30
Murray Lauren TUESDAY 6:00-7:30
Murtaugh Lilly THURSDAY 7:30-9:00
Myers Katherine TUESDAY 6:00-7:30
Nehren Lanie THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15 THURSDAY 6:00-7:30
Nesbeth Isabella TUESDAY 6:00-7:30
Nesbeth Mia THURSDAY 7:30-9:00
Nesbeth Sierra TUESDAY 6:00-7:30
Norris Leah WEDNESDAY 7:30-9:00
O’Connell Bailey MONDAY 6:00-7:30 THURSDAY 7:30-9:00
O’Neill Tenley TUESDAY 6:00-7:30
O’Toole Jennifer WEDNESDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 5:45-7:30
Oguin-Nieto Isabella THURSDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:00
Olander Sasha THURSDAY 6:00-7:30 THURSDAY 7:30-9:00
Opiyo Janaal MONDAY 6:00-7:30
Ortiz Kyilin TUESDAY 7:30-9:30
Ortiz Layla WEDNESDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 5:45-7:30
Ortiz Nadia MONDAY 6:00-7:30
Osman Sophia THURSDAY 6:00-7:30
Osornio Alyssa WEDNESDAY 7:30-9:00
Osornio Amelia WEDNESDAY 7:30-9:00
Osornio Ava TUESDAY 7:30-9:00
Outen Macy THURSDAY 7:30-9:30
Outland Alyssa MONDAY 7:30-9:15 WEDNESDAY 6:00-7:30
Overbeek Brooke WEDNESDAY 7:30-9:30 TUESDAY 7:30-9:30 MONDAY 6:00-7:30
Page Hannah MONDAY 6:00-7:30
Pageau Mallaury WEDNESDAY 5:45-7:30 TUESDAY 6:00-7:30
Paredes Emery TUESDAY 7:30-9:30
Parker Demi MONDAY 7:30-9:15 WEDNESDAY 7:30-9:00
Pasco Anina MONDAY 6:00-7:30
Pasco Zoe TUESDAY 7:30-9:30 MONDAY 6:00-7:30
Patel Emma TUESDAY 7:30-9:30
Patterson Kai THURSDAY 7:30-9:30
Peach Amber MONDAY 6:00-7:30
Pearce Emma THURSDAY 6:00-7:00 WEDNESDAY 6:00-7:30
Pellegrino Eva TUESDAY 6:00-7:30
Perkins Avery THURSDAY 6:00-7:30
Perkins Daelynn THURSDAY 7:30-9:30
Perry Kendall MONDAY 7:30-9:00
Perry Lauren Elizabeth THURSDAY 6:00-7:30
Perry Savannah MONDAY 7:30-9:15
Perry Sydney MONDAY 7:30-9:15
Phillips Harleigh WEDNESDAY 5:45-7:30 MONDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Powell Julia TUESDAY 6:00-7:30
Prichard Addie WEDNESDAY 6:00-7:30
Prichard Carolina TUESDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 7:30-9:00
Prosser Savannah TUESDAY 6:00-7:30
Provancal Samantha THURSDAY 7:30-9:00
Pruitt Hannah Ruth WEDNESDAY 7:30-9:30
Pullen Peyton MONDAY 6:00-7:30
Read Morgan THURSDAY 6:00-7:30
Reapel Leah WEDNESDAY 6:00-7:30
Reed Maliyah TUESDAY 6:00-7:30
Reyes Isabella THURSDAY 7:30-9:00 WEDNESDAY 7:30-9:00
Rhodes Alex TUESDAY 7:30-9:30
Rhodes Heather
Rhodes Sarah TUESDAY 6:00-7:30
Rice Amber THURSDAY 7:30-9:00
Rice Irena WEDNESDAY 5:45-7:30
Rickards Harper WEDNESDAY 6:00-7:30
Rideout Mary Susan MONDAY 6:00-7:30
Roach Laney WEDNESDAY 6:00-7:30
Robinson Aubrey TUESDAY 7:30-9:30
Robinson KaiLani THURSDAY 6:00-7:00
Roman Gianna TUESDAY 6:00-7:30
Roman Nina THURSDAY 6:00-7:30
Salerno Luna TUESDAY 7:30-9:30
Sanders Mya MONDAY 6:00-7:30 TUESDAY 7:30-9:30
Sandiford Anira WEDNESDAY 7:30-9:00
Saunders Aashaunte WEDNESDAY 7:30-9:30
Savage Sydney TUESDAY 7:30-9:00 TUESDAY 6:00-7:30
Schilhab McKenzie (Kenzie) THURSDAY 7:30-9:30 TUESDAY 7:30-9:30 WEDNESDAY 7:30-9:30
Schnaufer Kyleah MONDAY 7:30-9:00 THURSDAY 7:30-9:00
Schoonmaker Darian THURSDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 6:00-7:30
Schuchman Maddy MONDAY 6:00-7:30
Scoblick Kayla MONDAY 7:30-9:15
Scott Kayla WEDNESDAY 7:30-9:30
Scott Megan WEDNESDAY 7:30-9:30
Sents Raelee WEDNESDAY 5:45-7:30
Shaw Carlee WEDNESDAY 7:30-9:30
Sheares Makenzie TUESDAY 6:00-7:30
Sheeler Alex WEDNESDAY 7:30-9:30
Shevach Abby THURSDAY 7:30-9:00
Shields Alina THURSDAY 7:30-9:00 TUESDAY 7:30-9:00
Shirley Tristen TUESDAY 6:00-7:30
Shope Annabelle TUESDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:00
Short Caroline THURSDAY 6:00-7:30
Sims Ashton TUESDAY 7:30-9:30
Slifer Josephine THURSDAY 6:00-7:30
Smith Aliyah WEDNESDAY 5:45-7:30
Smith Finley WEDNESDAY 6:00-7:30
Smith Grace MONDAY 6:00-7:30
Smith Kiera MONDAY 7:30-9:00 THURSDAY 6:00-7:30
Smith Zoe THURSDAY 6:00-7:30
Sparks Kayla TUESDAY 7:30-9:00
Speas Skylar WEDNESDAY 5:45-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:30
Springsteen Kaden
Starkes Demaya WEDNESDAY 7:30-9:00
Stephens Ahrmiah WEDNESDAY 6:00-7:30
Stephenson Leah TUESDAY 7:30-9:00
Stevens Cayla WEDNESDAY 5:45-7:30
Stewart Camille MONDAY 7:30-9:00
Strawder Jayla WEDNESDAY 7:30-9:00
Sutton Amina WEDNESDAY 5:45-7:30
Sutton Leanna WEDNESDAY 6:00-7:30 THURSDAY 6:00-7:30
Sydes Noah MONDAY 7:30-9:15 WEDNESDAY 7:30-9:00
Sykes Isabel TUESDAY 7:30-9:30
Talarico Elise
Tatum Acie THURSDAY 7:30-9:00
Terrell Riley THURSDAY 6:00-7:30
Thomas Lylee THURSDAY 6:00-7:00
Thompson Aniyah WEDNESDAY 6:00-7:30
Thompson Zabre WEDNESDAY 7:30-9:00
Tojza Gwen MONDAY 7:30-9:00
Totten Kaitlyn MONDAY 6:00-7:30
Trapp Camryn WEDNESDAY 7:30-9:00
Triana Samantha TUESDAY 6:00-7:30
Tumminelli Alaina WEDNESDAY 7:30-9:00
Tuohey Erin MONDAY 7:30-9:00
Varney Olivia THURSDAY 6:00-7:30
Vick Emmie WEDNESDAY 7:30-9:00
Wadley Stephanie TUESDAY 6:00-7:30
Wagner Jeremy WEDNESDAY 7:30-9:30
Walker Madison THURSDAY 7:30-9:30
Walters Sutton TUESDAY 6:00-7:30
Ward Kevin TUESDAY 7:30-9:30
Weathersby Peyton WEDNESDAY 7:30-9:00
Weathersby Taylor WEDNESDAY 7:30-9:00 THURSDAY 6:00-7:30
Weatherspoon Jasmine THURSDAY 6:00-7:30
Weaver Ryann TUESDAY 6:00-7:30
Wei Ava TUESDAY 6:00-7:30
Welcome Sydnee TUESDAY 6:00-7:30
Wells Aubrey THURSDAY 6:00-7:00
Wells Mackenzie THURSDAY 6:00-7:30
Whelan Jasmine WEDNESDAY 7:30-9:00
White Sanijah MONDAY 6:00-7:30
White-Carey Cana MONDAY 7:30-9:15
Wierzbicki Sophie THURSDAY 6:00-7:30
Wike Ashlynne WEDNESDAY 7:30-9:00 MONDAY 7:30-9:15
Wilkinson LilyKate MONDAY 7:30-9:15 TUESDAY 6:00-7:30
Williams Nyhla WEDNESDAY 6:00-7:30
Williams Savannah TUESDAY 7:30-9:30
Williams Sheniya MONDAY 6:00-7:30
Williams Zehbria TUESDAY 6:00-7:30
Williamson Evey WEDNESDAY 5:45-7:30 WEDNESDAY 7:30-9:30
Willis Campbell THURSDAY 6:00-7:30 WEDNESDAY 6:00-7:30
Wilson Owen WEDNESDAY 7:30-9:30
Woods Caroline WEDNESDAY 7:30-9:00
Wynder Tyanna MONDAY 7:30-9:00
Yarletts Collin TUESDAY 7:30-9:30
Young Alexia WEDNESDAY 6:00-7:30
Zepp Turbo THURSDAY 6:00-7:30 MONDAY 6:00-7:30
Zinn Carolyn THURSDAY 7:30-9:00
Zunic Jordan THURSDAY 7:30-9:30


 

__________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

Please read through all of the information carefully.

 

 

IMPORTANT DOCUMENTS FOR TRYOUTS:

(Found under Printable Documents)

Please print and complete the following documents and have them accessible through out the Tryout Process:

  1. CEA Raleigh Terms and Conditions
  2. CEA Raleigh All Star/Tumble Waiver
  3. CEA Raleigh Tryout Packet
  4. CEA Raleigh Athlete Tryout Information Card
  5. Registration Form

All of the above documents should be carefully reviewed as they contain very important information for your upcoming season!

 

Never cheered before? No worries…we love to train from the very beginning so your child grows up loving cheer the way we do!  You hire our award-winning staff to teach you all that you need to know to be a successful and competitive all-star cheerleader.  We promise you’ll have an amazing experience.

 

Once these tryouts have been completed, there is a separate to become part of our competitive program since our Full Year and Half Year cheerleading programs have choreographed routines that they compete through out the year.

If you are interested in being part of our program, follow these steps:

  1. Send an email to cercheer@gmail.com saying that you would like to be a part of our program and add the following information in your email:
    1. Parent’s Name
    2. Parent’s Phone Number
    3. Parent’s Email Address
    4. Athlete’s Name
    5. Athlete’s Age as of August 31st
    6. Athlete’s Prior Cheerleading Experience
  2. Send an email to cearaleighcullen@gmail.com to schedule an Official Evaluation and Gym Tour with one of our All Star Cheerleading Coaches.
  3. Following the evaluation, we will let you know of available spots in our program and what further steps need to be taken.

 

Our coaching staff will evaluate each athlete based on the following criteria:

  • Tumbling Difficulty
  • Tumbling Execution
  • Athleticism
  • Dance Ability
  • Showmanship
  • Willingness to Accept and Apply Instruction
  • Stunting Position (flyer, base, or back spot)
    • Occasionally 1-3 Tumbling Only positions can be offered on a team
  • Jump Technique
  • Overall attitude and attendance from the past season, if applicable

 

Please check the two team box on your Information Card if you wish to be considered for two teams.  Crossover considerations are ultimately selected by the coaching staff

 

 

TRYOUT DAY

Each group will briefly warm-up tumbling, jumps and choreography when they first arrive.

Tryouts will occur in groups of 4, grouped together first by age and then last name.  They will demonstrate a running pass first, a second pass if desired, standing tumbling, standing tumbling connected to a toe touch, Hurdler Double Toe Touch Jump Combination, the dance choreo and body positions on the floor. Please remind your child to smile & perform (and wear a bow ☺).  Bases and back spots will be asked what positions they prefer.  The more positions mastered, the more chances they have to make a desired team.  

THURSDAY, MAY 17th

Ages 11 & Under: 5:30-6:45

Ages 12-14: 6:45-8:00

Ages 15 & Up: 8:00-9:30

Ages 9-11: 6:00pm – 8:30pm

 

OFFICIAL TRYOUT TIMELINE!

 

1st set of Stunt Evaluation Lists will be posted SUNDAY May 13th @ www.cheerextremeraleigh.com

Additional Tumble Clinics open to ALL ATHLETES: MONDAY May 14th and TUESDAY May 15th

2nd Tryout Clinic:  WEDNESDAY May 16th

2nd Tryout Day:  THURSDAY May 17th

2nd set of Stunt Evaluation Lists will be posted FRIDAY May 18th @ www.cheerextremeraleigh.com

 

STUNT EVALUATIONS FOR ALL ATHLETES WILL BE HELD SATURDAY MAY 19th.

1st Tryout lists will be posted online at www.cheerextremeraleigh.com by SUNDAY MAY 13th        2nd Tryout lists will be posted online at www.cheerextremraleigh.com by FRIDAY MAY 18th @noon

TEAL REVEAL WILL BE HELD SUNDAY MAY 20th  at 1:00 at the CEA Raleigh gym                            

 

More Tryout Day Information:

Each group will briefly warm up tumbling, jumps, and the dance they learned when they first arrive. Tryouts will occur in groups of 4, grouped together first by age and then by last name. They will demonstrate first a running tumbling pass, a second running pass if desired, standing tumbling, jumps to a standing tumbling pass, a jump combination by itself, the dance choreography that was taught, and will finish by showcasing body positions for potential flying positions.

Athletes must wear athletic style clothing, tennis shoes or cheerleading shoes, and a high ponytail (bow if available).

 

** Team placements on initial team rosters are not finalized until August. Athletes who do not keep skills performed at tryouts may be moved to a different team and/or become an alternate for that team. Those athletes who showed marked improvement through out the summer qualify to be moved up a level as well. The same rules apply throughout the official competitive season and also for post-season. Rosters are open to change throughout the season as athletes grow out of or into stunt positions. We are not known for leaving it up to luck when taking the stage to perform. It is the coaches’ job to put the best athletes out on the mat. Athletes must also show consistent attendance and a good attitude throughout the summer in order to keep their spot. Athletes must be hitting full out routines 2 weeks prior to a competition in order to solidify their spot on the competition floor.

**Everyone who attends tryouts at Cheer Extreme makes a team. However, it may be suggested that our half-year program is a better fit for some athletes who have no prior cheerleading experience and need another year of intensive learning. Half-year tryouts are typically the last Thursday in August and the official season begins in September.

 

TRYOUT RESULTS will be posted online at www.cheerextremeraleigh.com after the reveal (around 3:00)

Every Team will practice the week of May 21st …we will be closed Memorial Day Weekend Fri-Mon ☺

***For all other questions related to tryout scheduling, contact kellysmithhelton@gmail.com

 

YOU MUST HAVE THE FOLLOWING IN ORDER TO TRYOUT:

– Registration Fee:   $75.00 per child or $100.00 per family    

– Completed Registration Form with financial information provided                          

– Birth Certificate (new athletes)    

– Photo (new athletes)

– Completed Information Card

– Cheer Extreme Terms and Conditions Form –Please initial, sign, and date

– All outstanding debts must be paid in full

 

You may pre-register at the front desk beginning Monday, April 9th with Allison.  There will be a $5.00 discount if you pre-register by Thursday, April 26th.  The registration fee must be paid by cash or check/money order made payable to CEA.  Credit card payments will not be accepted.

 

The USASF was created in 2002 to unify the all-star cheer industry with a specific set of rules.  Divisions are governed by age.

Your child’s age on August 31st of this year will determine his/her competition age for the season and tryout time.

Birth certificates and photographs are required if we do not have one on file.  Teams are formed by both age and level.

 

THE NEW USASF 2017-2018 AGE GRID FOR DIVISIONS

 

Half Year Teams:  Travel locally, compete at the beginner level and do not attend skills camp.  Season runs from September 1st through mid-April.  Pre-registration for the Half Year Program begins August 1st.  Fees and uniform price are significantly less than full-year athletes.

 

Full Year Program:  Teams attend approximately 10 competitions each year between October and early May.  Typically, 4-5 competitions are local (<1.5 hours away), 3-4 are driveable (<5 hours away), 1-3 may require a flight.  Level 5 teams travel more extensively than other levels.  

 

Levels 1-4 & Restricted 5:  Teams travel less extensively, go to a mandatory skills camp, & have the ability to obtain a bid to The Summit which is held in Florida at the end of April.  If your athlete is on a team that attends The Summit, there will be additional expenses.  

 

Level 5:  Teams travel extensively & go to a mandatory skills camp. If your athlete is on a team that attends Worlds in April there will be additional expenses.  We are happy to announce that two of our 3 Worlds Teams from Raleigh will be attending the 2017 World Championship on a Full Paid Bid.

 

**When you join CEA, you are joining the program, not a specific team.  Team placements on initial team rosters are set for choreography purposes by August 2018.  Athletes who do not keep skills performed at tryouts may be moved to a different team and/or become an alternate for that team. Those athletes who showed marked improvement may be moved up as well.  These same rules apply throughout the season and for post season.  Rosters are open to change throughout the season as athletes grow out of or into stunt positions…ultimately it is up to Kelly to compete a team that has shown consistency in the gym before taking the mat.  We aren’t known for leaving anything up to luck when taking the floor.  Athletes must also show consistent attendance and a good attitude throughout the summer in order to keep their spot.  Athletes must be hitting full out routines 2 weeks prior to a competition in order to solidify their spot on the competition floor.  Please keep in mind that once a routine is learned, only a very unique body can fulfill the expectations of what was created. A quitter’s fee will apply to those who leave after choreo.

 

CHEER EXTREME RALEIGH CHEERLEADING FINANCIAL POLICIES

1-  Electronic Payments:  All monthly tuition paid to CEA Raleigh for all-star cheerleading will be done electronically on the 1st business day of every month through a bank draft.                              NO EXCEPTIONS!

 

2-  2018-2019 All-Star Cheerleading Pricing:  The all-star program is offered as a 12- month program with payments due monthly from May 2018 through April 2019.

 

Annual Registration Fee:  

$75.00 per child

$100.00 per family

 

Monthly Fee:     

First Child $150.00                   

Second Child  $130.00

Third Child     $110.00

 

Monthly Crossover Fee to More Than One Team:

$35.00 per athlete

 

**Crossovers this season will need to pay for each competition they attend**

 

3- Competition and Other Fees: The following fees will be due in seven (7) installments on                                   Jul 15th/Aug 15th/Sep 15th/Oct 15th/Nov 15th/Dec 15th/Jan 15th

 

Choreography:  $100-$250

Music Fees:  $100-$200

Coaches’ Travel Fees:  $80-$250

Banquet Fee:  $45

Administrative Processing:  $30

Team Parent Kit:  $5

USASF fee:  $30

Post Season Swag Bag- $75

 

Competition Registration Fees:  Range from $400-$975 (not including summit/world’s)

**Crossovers pay separately for each competition they attend; however, they only pay once for choreography/music/coaches’ travel/banquet.  They will pay the amount for the team with the highest fee for each**.

 

Your child will not compete unless all fees have been paid.

 

Competition Crossover Fees:  Range from $150-$250 and will be due March 15, 2019.

Competition fees are non-refundable once they have been paid unless Kelly decides to cancel an event. (usually due to already receiving a summit/world’s bid and no longer needing the event)                          

No Exceptions!

 

 

Apparel Fees:

Uniform: $375-$500 **due on the day of fitting in cash or money order to CEA**

(Summit/World’s teams with custom uniforms are at the higher end of this range)

Bow:   $20-$45 (depending on customization)

Practice Wear/Bow:  $85-$125

**Teams can vote for standout practicewear in addition to the gym-wide. Must be unanimous

Apparel Website:  www.cerproshop.com   Stay up to date on our trendy shirts of the month 😊

 

4- Other Fees:

 

NSF:  CEA Raleigh transacts business with its bank and on-line merchant processors and will pass along any NSF fees.  The fee will be $20.00 per occurrence.

 

5- Termination:  Membership to the all-star cheerleading program may be terminated at any time with a 30-day written notice or email before February 1, 2019 to Allison Klinedinst, directly.  All fees will continue to be drafted during the 30-day period.

 

6- Refunds:   There are no refunds of competition fees or registration fees to anyone who leaves the program regardless of the date of leaving the program.  Anyone who leaves or is dismissed is responsible for payment of final month and all outstanding debts.  Please refer to terms & conditions for reasons an athlete can be dismissed.

 

7- Appearance:

 

  • Jewelry is not allowed at practice or at competition; please refrain from having your child get a new piercing during competition season.
  • Your child’s hair color must stay a natural color throughout the competition season.  No blues/purples/pinks/other exotic colors will be allowed on stage.
  • No extra undergarments are allowed under your skirt (Nike pros, spandex).
  • Each athlete wearing a crop top uniform is mandated by the USASF to have a cover-up while walking around the competition.  There are two jacket options offered on the apparel sheet.  

 

8- Attendance:

We adhere to a strict attendance policy for all teams.  After 2 unexcused absences, we will have a fill in start learning the routine.  After 3 absences, the child will be removed from the following competition and the coaches will discuss removal.  We have many allstars who have never missed a practice (if you can believe that)

 

You are charged $10.00 per unexcused absence.  The fill in “hired” for the job is responsible for teaching all that they missed.  Excused absences must be known 2 weeks prior to the absence and must be accompanied by a documented absence form available at the front desk. A child with a sickness/injury on the day of a practice must come to the next practice with a doctor’s note for it to be excused.  Death in the family and family emergencies are obviously excused.